کشت و صنعت بردیا
خانه / دانخوری مرغداری / ساخت دانخوری مرغداری اتوماتیک و ساده برای مرغ بومی

ساخت دانخوری مرغداری اتوماتیک و ساده برای مرغ بومی

ساخت دانخوری مرغداری اتوماتیک و یا ساده برای پرورش مرغ بومی توسط شرکت های طراح و سازنده لوازم و تجهیزات مرغداری صورت می پذیرد. و لازم است قبل از اینکه اقدام به خرید، و یا ساخت دانخوری و یا دیگر ملزومات مرغداری خود با متخصصین یا مشاورین، در این زمینه مشورت های لازمه را انجام داده، تا در فرآیند بازدهی بهترین جوابدهی را به همراه داشته باشد.

ساخت دانخوری مرغداری

ساخت دانخوری مرغداری

در گذشته ای نه چندان دور برای پرورش جوجه از ابتدا تا ۱۰ روزگی برای دانه دهی از بشقاب و بعد از گذر از این مقطع تا زمان بهره برداری از دانخوری استفاده می‌شد. که این کار علاوه بر هزینه های بسیار، مشکلاتی از قبیل زمان، بکار گیری نیروهای کارگری، جهت پر کردن یا نظافت بشقاب های دانخوری، و یا تعویض با دانخوری اصلی را به همراه داشته است.

ساخت دانخوری مرغداری

در این بین مهندسین طراح در این زمینه اقدام به ساخت دانخوری کردند تا، در طول دوره پرورش، هیچگونه احتیاجی به تعویض تجهیزات دانخوری نباشد. و در طول دوره پرورش از کمترین نیروی انسانی استفاده شود. که این کار به نوبه خود از جنبه اقتصادی کمک شایانی را برای مرغدار به همراه دارد. و در بحث زمان نیز وقت کمتری را از مرغدار می گیرد.

 1.  با طراحی و ساخت این نمونه از دانخوری فضای بیشتری برای تغذیه پرندگان به وجود می آید.
 2. بزرگترین مشکلی که در زمان ابتدای مرغدار با آن مواجه می باشد، ورود جوجه ها به سطح دانخوری می باشد، که با بهره گیری از این نمونه دانخوری این مشکل نیز کاملا برطرف می شود.
 3. شستشوی این نمونه از تجهیزات به راحت ترین حالت ممکن صورت می پذیرد.
 4. برای پر کردن دانخوری احتیاجی به نیروی کارگری نیست و، پر کردن ابتدا از انبار، سپس سیستم انتقال دان، هاپر، لوله دانخوری، و در انتها دانخوری صورت می پذیرد.

ساخت دانخوری مرغداری

دانخوری بشقابی اتوماتیک برای مرغداری

از آنجایی که میزان خوراکی مصرفی برای دام، و طیور نقش اساسی و بسیار مهمی را در سرعت پرورش و پرواری آنها دارد، نحوه توزیع و پردازش دان در زمانهای مشخص نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. به این دلیل که وجود یک دانخوری عالی قابلیت هایی را می بایست داشته باشد که، آن را به نسبت دیگر نمونه ها متمایز سازد. که از جمله این قابلیت ها می توان به، پردازش دان برای تمامی دانخوری ها به یک نواخت، پایین آوردن اتلاف خوراک در بالاترین حد ممکن، دوام بسیار، و قابلیت شستشو در هر شرایطی را اشاره داشت.

ساخت دانخوری مرغداری

تذکر :

تمامی این قابلیت ها صرفا به این منظور می باشد تا پرندگان تمایل بیشتری برای خوردن دان پیدا کنند. و در صورت خرابی به راحتی قابل تعمیر، یا تعویض را داشته باشد.

طریقه ساخت دانخوری ساده و اتوماتیک به چه شکل می باشد

این نمونه از دانخوری ها در گذشته طرفداران بسیاری داشته، که در شرایط بهره گیری از این نمونه دانخوری می بایست نیرو های کارگری بسیاری به کار گرفته، و در فرآیند پرورش با حضور نیروی کارگری در محیط سالن امکان بروز برخی بیماریها از انسان به پرنده، و بلعکس وجود داشت. و در اکثر مواقع دان و آب به موقع برای پرندگان آماده نمی شد. که تمامی این مشکلات سبب کاهش بازدهی در سالن های مرغداری می شد.

ساخت دانخوری مرغداری

ساخت دانخوری اتوماتیک برای مرغ بومی

دانخوری های اتوماتیک را به همان گونه ای که برای مرغ های گوشتی مورد استفاده قرار می گیرد، می توان برای مرغ های بومی نیز مورد استفاده قرار داد. که قابلیت هایی از قبیل،

 1. دارای استحکام بالا و کیفیت عالی دانخوری مرغداری که سبب عمر مفید این سیستم می شود.
 2. دارای سیستم اتوماتیک برای پر کردن مستمر دانخوری
 3. جلو گیری از ریزش مواد خوراکی دانخوری به بیرون.
 4. قابلیت تنظیم ارتفاع برای تمامی دوه های رشد پرندگان.
 5. قابلیت دسترسی آسان مرغ یا دیگر پرندگان به دان.

ساخت دانخوری مرغداری

برای بهینه سازی هزینه در پرورش مرغ بومی از سیستم های دانخوری ساده و یا اتوماتیک استفاده میشود. این دانخوری ها توسط شرکت های تولید کننده تجهیزات مرغداری طراحی و تولید میشوند.

پرورش مرغ و اهمیت تغذیه در بازدهی بالا

پرورش مرغ و جوجه هایی پروار و پر بازده، ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با نوع تغذیه آن ها دارد. روش تغذیه بسیار در این امر موثر است. همجنین اگر با روشی منایب تغذیه صورت نگیرد، نه تنها مرغ ها بهحد و وزن مطلوب نمیرسند بلکه هزینه ی زیادی برای این امر صرف خواهد شد. در گذشته از بشقاب و دانخوری های معمولی برای پرورش مرغ استفاده میشد که این کار مشکلات زیادی به همراه داشت. امروزه با تولید دانخوری های جدید، مشکلات سیست قدیمی برطرف شده است.

ساخت دانخوری مرغداری

مزایا و معایب دانخوری های ساده، سطلی و اتوماتیک

دانخوری های ساده برای پرورش تعداد کمی مرغ بد نیستند اما اگر قصد پرورش مرغ در تعداد بالا را دارید این سیستم به شما پیشنهاد نمیشود. دلیل آن موارد زیر است:

 • برای پر کردن دانخوری ساده یه کارگر نیاز است.
 • امکان انتقال بیماری بین افراد و مرغ ها وجود دارد
 • بازدهی مرغداری کاهش میابد.
 • آب و دان همیشه به موقع حاضر نمیشود.

در مقابل دانخوری ساده، استفاده از دانخوری های اتوماتیک درگر مشکلات ذکر شده در بالا را ندارند. در دانخوری های اتوماتیک، به طور اتوماتیک دانخوری پر میشود، از هذر رفتن دانه جلوگیری میشودريال ارتفاع آن قابل تنظیم است و مرغ ها و جوجه ها به راحتی به دان دسترسی دارند. دانخوری های اتوماتیک هم برای مرغ گوشتی و هم بومی قابل استفاده است.

ساخت دانخوری مرغداری

ساخت دانخوری برای مرغ بومی

انواع تجهیزات مرغداری، توسط کارخانه های تجهیزات مرغداری طراحی و تولید و روانه ی بازار میشوند. اما شما نیز میتوانید با کمی خلاقیت و با استفاده از وسایل ساده ای مانند لوله پلیکا و یا سطل پلاستیکی در خانه، دانخوری بسازید.

ساخت دانخوری مرغداری

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مدیر فروش: آقای زارع
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09120774894
پست الکترونیکی: baradiatrade92@gmail.com

مطلب پیشنهادی

قیمت روز دانخوری مرغ | بازرگانی فروش آن در کشور

قیمت روز دانخوری مرغ در سایت های فروش این محصول موجود می باشد. این سایت ها محصولات تولید شده، را  توسط شرکت های فروش در سطح بازار به فروش می رسانند ، 

کانال تلگرام